Svenska Seniordansledarförbundet

Dansa här - Här dansas seniordans 2019

Detta är en sida för Svenska Seniordansledarförbundet aktiva medlemmar. Dessa får publicera gratis. Tillhör du (ännu) inte SSDF och vill annonsera under fliken kostar det 500:-/år. Publicering sköts av styrelsen tillsvidare utvalda kontaktpersoner: Christina Lundahl-Ekholm christina_le@live.se eller Alina Maric alina@maric.se


Landskap Plats Veckodag och tid Veckor Ledare Telefon
Blekinge
Hasslö
PRO-lokalen
Torsdag 13.30 - 15.00
Start 22 sept
  Ella-Maria Björkman 0455-33 27 36
070-373 27 36
Medelpad Timrå, Vivansborg

  Inger Forslund,
Britt Herrgård
060-57 88 18
060-56 15 08
Medelpad Njurunda, Värstaborg
    Britt Herrgård,
Elsie Nyström
060-56 15 08
060-56 18 64
Medelpad
Sundsvall, Träffpunkten

    Stig Nyström
Elsie Nyström
060-56 18 64
060-56 18 64
Medelpad Sundsvall,Skönsmohuset     Gun Thornberg 060-12 29 47
Gästrikland Sandviken, Valhalla
Se karta
    Ann-Mari Wenngren 026-420 93 14
070-248 53 85
Hälsingland Söderhamn, Bygdegården Vargen Se karta     Karl Brodin 0270-162 47
Västergötland Falköping, Folkets park Torsdag 13.30 - 16.00   Else-Britt Lundkvist 0515-72 81 20
Västergötland Lidköping, Sockerbruket     Anna-Lisa Holm-Bergh 0510-507 71
Uppland Bälinge Bygdegård
Måndagar kl. 13.00 - 15.00
Startar 14 augusti
 


Ulla-Britt Wallén
brittwall@hotmail.se

Solveig Elmeskog


018-35 53 14
070-565 72 17

018-35 58 57

Västergötland

Skara,
Viktoriagårdens samlingssal

Måndag 14.00 - 16.00

Berith och Lennart Andersson 0511-156 26
0734-06 03 26
Dalarna Säter
PRO-lokalen,
Badstugatan 1
Se karta
Alla Torsdagar kl 14.00 - 16.00
T.o.m. v.49 Kerstin Modigs
kerstinmodigs@gmail.com
0225-51892
Dalarna Svinö Bygdegård, Husby
Lördagar 10.00 - 12.00
 

Lisbeth Kastner
jan.lisbethkastner@gmail.com

076-267 6774
Dalarna Krylbo, PRO-lokalen Tisdagar 10.00 - 12.00
T.o.m. v.49 Jan Tillenius  
Dalarna Hedemora, IOGT-NTO lokalen i f.d.Gussarvsskolan
Se karta
Fredagar kl 10.00 - 12.00
Laila Axelsson
laila.axelsson@telia.com
0225-15345
070 553 64 67
Uppland
Uppsala, Missionskyrkans gymnastiksal
S:t Olofsgatan 40

Torsdagar 16.00 - 17.00
v36 - v50 Annika Sjöberg mjmab@hotmail.com 018-36 70 54
070-626 73 34
Västmanland Skijebo, Hjärtpunkten     Gerd Willgren 021-84 10 84
Västmanland Kungsör, Tallåsgården     Isa Eriksson 0227-31 713
Uppland Norunda,
Ärentuna bygdegård
Torsdagar kl. 10.00 - 12.00   Marianne Liljefors
liljefors.anders@bredband.net
018-36 62 13
Gästrikland Årsunda,
Sockenstugan
    Solveig Bolin 073-049 60 41
Gästrikland Österfärnebo,
Bygdegården
    Solveig Bolin 073-049 60 41
Södermanland Gnesta,
Hyresgästföreningslokal
  2015 v5- Elisabet Hedlund
s-e.hedlund@tyfonmail.se
0158-128 26
Stockholm Åkersberga,
Bergasalen
Onsdagar 9.45 och 14.00   Anita & Åke Bergström
anita.ake68@gmail.com
08-540 628 60
Västerbotten Skellefteå,
PRO-lokalen
    Nils Engman 0910-394 18
Jämtland Östersund,
Tiljan
    Sonia Thuné 063 - 51 83 11
070 - 546 08 80
Halland Halmstad,
Alla Hjärtans
    Asta Bergström 035-21 07 06
Halland Halmstad,
Nyhems servichus
    Asta Bergström 035-21 07 06
Dalarna Horndal,
Gamla församlingshemmet (mittemot nya)
Se karta
Onsdagar kl 14.00 - 16.00   Bertil Millberg
milberg@telia.com
0226-71101
0730-36 67 14
Dalarna Smedjebacken,
Smedjebackens fritidsgård
Högstensgatan
    Birgitta Melin
gittanmelin@hotmail.com
0240-741 87
Dalarna Ludvika,
Lingongårdens samlingssal
Ludvika gård
    Ann-Britt Hedman
sa-hedman@tele2.se

Margareta Bergström
farmor.bergstrom@gmail.com
0240-146 57

0240-153 50
Västmanland Sala,
Valhall
   
Harry Westin


0224-10989

Dalarna Malung,
IOGT-lokalen
   




Skåne

Ystad,
Lancasterskolan
100:- / termin

Måndag 14.00 - 16.00   Sonja Andersson
Laila Hansson
0411-602 57
0411-19004
Skåne Malmö,
Södertorpsgården
   
Christina Lundahl Ekholm

072-735 83 45
Skåne Hörby
Fredagar 09.30-11.30  

Christina Lengbrandt

Lena Nilsson

0702-67 19 66

0702-19 30 31

Skåne PRO-huset, Hallandsvägen 5
Örkelljunga
Onsdagar 09.30-11.15  


Siv Karlsson


076-173 34 60

Skåne Söderslättshallen
Trelleborg
Onsdagar 11.00-12.00
Start 20 sept
 


Ann-Mari Olsson


0708-389 299

Bohuslän Forshälla,
Bygdegården
   
Svea Dahlgren

0522-66 21 54
Västergötland Tidaholm,
Villan
   
Ing-Britt Tidqvist

0502-712 87
Stockholm Enköping,
Kraftgatan 14
Ljunggården
   
Ylva Berglind


070-27 97 471

Gästrikland

Hofors
Hofors FH

Tisdag 10.00 - 12.00   Inge Järnberg
Monika Järnberg
070-516 76 47
073-924 08 20
Öland Borgholm,
IOGT-lokalen
Onsdag 17.30-19.30
Startar 21 sept
  Kerstin Ågren

0485-102 33
070-779 56 85

Skåne Hässleholm, Vagnslidret Hässleholmsgården     Gun-Britt Nilsson

0451-805 08

Stockholm Barkaby Fredagar 09.30 - 11.30   Iris Lindberg 070-442 1132
Uppland Björklinge Onsdagar 10.00 - 12.00   Ulla Lejon 018-366 729
Stockholm Bålsta Onsdagar 10.00 - 12.00
Startar 30 aug
  Eva Harald  
Stockholm Norrtälje, IOGT-lokalen
Stockholmsvägen 1
Onsdagar 09.30 - 11.30
  Siv Björklöf 0705-722 031
Stockholm Barkaby
Järfälla
Fredagar 09.30-11.30   Iris Lindberg 070-442 11 32
Stockholm Gnesta Fredagar 09.30 - 11.30   Elisabet Hedlund 0158-128 26
Stockholm Värmdö
Bygdegård
Onsdagar 10.00 - 11.30
Torsdagar 18.00 - 19.30
Startar 6 sep
  Lennart Karlsson 070-966 5515
Östergötland Finspång
Kulturhuset
Torsdagar 13.00-15.00
Start 14/9
  Lilian Bressler
0738-42 59 19
Östergötland Skärblacka
Mariehult
Söndagar 10.00-12.00   Margareta Fransson

011-69 473

Landskap Plats Veckodag och tid Veckor Ledare Telefon
DataTables designed and created by Allan Jardine © 2007-2011