Svenska Seniordansledarförbundet

Dansa här - Här dansas seniordans 2018

Se hjälp under denna Dansa här tabell hur visning av tabelluppgifter kan förändras och hur du kan söka i tabellen.


Landskap Plats Veckodag och tid Veckor Ledare Telefon
Blekinge
Hasslö
PRO-lokalen
Torsdag 13.30 - 15.00
Start 22 sept
  Ella-Maria Björkman 0455-33 27 36
070-373 27 36
Medelpad Timrå, Vivansborg

  Inger Forslund,
Britt Herrgård
060-57 88 18
060-56 15 08
Medelpad Njurunda, Värstaborg
    Britt Herrgård,
Elsie Nyström
060-56 15 08
060-56 18 64
Medelpad
Sundsvall, Träffpunkten

    Stig Nyström
Elsie Nyström
060-56 18 64
060-56 18 64
Medelpad Sundsvall,Skönsmohuset     Gun Thornberg 060-12 29 47
Gästrikland Sandviken, Valhalla
Se karta
    Ann-Mari Wenngren 026-420 93 14
070-248 53 85
Hälsingland Söderhamn, Bygdegården Vargen Se karta     Karl Brodin 0270-162 47
Västergötland Falköping, Folkets park Torsdag 13.30 - 16.00   Else-Britt Lundkvist 0515-72 81 20
Västergötland Lidköping, Sockerbruket     Anna-Lisa Holm-Bergh 0510-507 71
Uppland Bälinge Bygdegård
Måndagar kl. 13.00 - 15.00
Startar 14 augusti
 


Ulla-Britt Wallén
brittwall@hotmail.se

Solveig Elmeskog


018-35 53 14
070-565 72 17

018-35 58 57

Västergötland

Skara,
Viktoriagårdens samlingssal

Måndag 14.00 - 16.00

Berith och Lennart Andersson 0511-156 26
0734-06 03 26
Dalarna Säter
PRO-lokalen,
Badstugatan 1
Se karta
Torsdagar kl 14.00 - 16.00
Ej sista torsdagen i månaden
  Kerstin Modigs 0225-51892
Dalarna Hedemora, IOGT-NTO lokalen i f.d.Gussarvsskolan
Se karta
Fredagar kl 10.00 - 12.00
Laila Axelsson
laila.axelsson@telia.com
0225-15345
070 553 64 67
Uppland
Uppsala, Missionskyrkans gymnastiksal
S:t Olofsgatan 40

Torsdagar 16.00 - 17.00
v36 - v50 Annika Sjöberg mjmab@hotmail.com 018-36 70 54
070-626 73 34
Västmanland Skijebo, Hjärtpunkten     Gerd Willgren 021-84 10 84
Västmanland Kungsör, Tallåsgården     Isa Eriksson 0227-31 713
Uppland Norunda,
Ärentuna bygdegård
Torsdagar kl. 10.00 - 12.00   Marianne Liljefors
liljefors.anders@bredband.net
018-36 62 13
Gästrikland Årsunda,
Sockenstugan
    Solveig Bolin 073-049 60 41
Gästrikland Österfärnebo,
Bygdegården
    Solveig Bolin 073-049 60 41
Södermanland Gnesta,
Hyresgästföreningslokal
  2015 v5- Elisabet Hedlund
s-e.hedlund@tyfonmail.se
0158-128 26
Stockholm Åkersberga,
Bergasalen
Onsdagar 9.45 och 14.00   Anita & Åke Bergström
anita.ake68@gmail.com
08-540 628 60
Västerbotten Skellefteå,
PRO-lokalen
    Nils Engman 0910-394 18
Jämtland Östersund,
Tiljan
    Sonia Thuné 063 - 51 83 11
070 - 546 08 80
Halland Halmstad,
Alla Hjärtans
    Asta Bergström 035-21 07 06
Halland Halmstad,
Nyhems servichus
    Asta Bergström 035-21 07 06
Dalarna Horndal,
Gamla församlingshemmet (mittemot nya)
Se karta
Onsdagar kl 14.00 - 16.00   Bertil Millberg
milberg@telia.com
0226-71101
0730-36 67 14
Dalarna Smedjebacken,
Smedjebackens fritidsgård
Högstensgatan
    Birgitta Melin
gittanmelin@hotmail.com
0240-741 87
Dalarna Ludvika,
Lingongårdens samlingssal
Ludvika gård
    Ann-Britt Hedman
sa-hedman@tele2.se

Margareta Bergström
farmor.bergstrom@gmail.com
0240-146 57

0240-153 50
Västmanland Sala,
Valhall
   
Harry Westin


0224-10989

Dalarna Malung,
IOGT-lokalen
   




Skåne

Ystad,
Lancasterskolan
100:- / termin

Måndag 14.00 - 16.00   Sonja Andersson
Laila Hansson
0411-602 57
0411-19004
Skåne Malmö,
Södertorpsgården
   
Christina Lundahl Ekholm

072-735 83 45
Skåne Hörby
Fredagar 09.30-11.30  

Christina Lengbrandt

Lena Nilsson

0702-67 19 66

0702-19 30 31

Skåne PRO-huset, Hallandsvägen 5
Örkelljunga
Onsdagar 09.30-11.15  


Siv Karlsson


076-173 34 60

Skåne Söderslättshallen
Trelleborg
Onsdagar 11.00-12.00
Start 20 sept
 


Ann-Mari Olsson


0708-389 299

Bohuslän Forshälla,
Bygdegården
   
Svea Dahlgren

0522-66 21 54
Västergötland Tidaholm,
Villan
   
Ing-Britt Tidqvist

0502-712 87
Uppland Upplands Missionskyrka
Torsdagar 16.00 - 17.00
Startar 7 sep
 
Annika Sjöberg


018-367054

Stockholm Enköping,
Kraftgatan 14
Ljunggården
   
Ylva Berglind


070-27 97 471

Gästrikland

Hofors
Hofors FH

Tisdag 10.00 - 12.00   Inge Järnberg
Monika Järnberg
070-516 76 47
073-924 08 20
Öland Borgholm,
IOGT-lokalen
Onsdag 17.30-19.30
Startar 21 sept
  Kerstin Ågren

0485-102 33
070-779 56 85

Skåne Hässleholm, Vagnslidret Hässleholmsgården     Gun-Britt Nilsson

0451-805 08

Stockholm Barkaby Fredagar 09.30 - 11.30   Iris Lindberg 070-442 1132
Uppland Björklinge Onsdagar 10.00 - 12.00   Ulla Lejon 018-366 729
Stockholm Bålsta Onsdagar 10.00 - 12.00
Startar 30 aug
  Eva Harald  
Stockholm Norrtälje, IOGT-lokalen
Stockholmsvägen 1
Onsdagar 09.30 - 11.30
  Siv Björklöf 0705-722 031
Stockholm Barkaby
Järfälla
Fredagar 09.30-11.30   Iris Lindberg 070-442 11 32
Stockholm Gnesta Fredagar 09.30 - 11.30   Elisabet Hedlund 0158-128 26
Stockholm Värmdö
Utedansbanan
Onsdagar 10.00 - 11.30
30 maj- 25 juli 2017
  Lennart Karlsson 070-966 5515
Stockholm Värmdö
Bygdegård
Onsdagar 10.00 - 11.30
Torsdagar 18.00 - 19.30
Startar 6 sep
  Lennart Karlsson 070-966 5515
Östergötland Finspång
Kulturhuset
Torsdagar 13.00-15.00
Start 14/9
  Lilian Bressler
0738-42 59 19
Östergötland Skärblacka
Mariehult
Söndagar 10.00-12.00   Margareta Fransson

011-69 473

Landskap Plats Veckodag och tid Veckor Ledare Telefon
DataTables designed and created by Allan Jardine © 2007-2011

 

När sidan visas för dig 1:a gången visas innehållet i stigande Landskap, Plats,  Veckodag  och tid ordning m.m..
Visas med en stigandetill höger om rubriken Landskap, Plats m.m.

Klickar du på en av de 6 rubrikerna så sorterar du på denna kolumn antingen i stigande st eller fallande fa ordning.

Anm: Siffror före bokstäver när stigande st ordning.

När du har markerat en kolumn kan du även markera ytterligare kolumn som andrahands sorteringsval genom att hålla knappen Shift på tangentbordet nedtryckt medan du klickar på den andra rubrik du vill ha.

Vill du söka på vilka platser man dansar t.ex. en fredag kan du i sökrutan t.ex skriva fre
Du väljer själv vilket "sökord" du vill finna i Dansa här tabellen.  (namn, plats, landskap etc.)